diskusia

Vážený návštevník, tu máte priestor na vaše otázky na všetko okolo stromčekov.

 

Vy sa pýtate , My odpovedáme!!!

Dátum: 03.01.2012

Vložil: peťo

Titulok: RRD

Dobrý deň.
Pohrávam sa s otázkou výsadby RRD a potreboval by som v tomto smere poradiť. Mám pozemok cca 1,5ha na južnom Slovensku, trvalo zatrávnený, ktorý nieje vhodný pre polnohosp. účeli, nakoľko je pôda dosť kamenistá. Rád by som vedel či môžem do takejto, zatrávnenej pôdy sadiť aj odrezky, alebo radšej menšie stromy. Ja by som najradšej vysádzal topol, je to vhodné pre danú oblasť? Koľko stromov sa sadí na ha, ako rýchlo rastie do výrubu a ako sa ďalej obnovuje? Ďakujem

Dátum: 03.01.2012

Vložil: Lovász

Titulok: Re:RRD

Dobrý, prvom rade si treba povedať že plantáže topolov a vrb dosahujú dobré vysledky len vtedy ked su kvalitne obhospodarovane a hnojene a to na kvalitnej polnohospodarskej pode. tento fakt sa málo prezentuje.
Agátu tiež prosieva takéto dobre zaobchádzanie, ale na rozdiel od týchto kultivarov rastie dost dobre aj na polnohospodarsky neefektívnych plochách. Agát sa sadí výhradne len vo forme semenáčov a sa sa vysadzat aj pramo do trávnatého porastu. Vami spomínaná plocha by sa dala celkom dobre využiť a agát pri zlepšoval aj pôdny profil do buducna

Dátum: 16.01.2012

Vložil: kvietok

Titulok: Re:RRD

pamataj ze topol je rychlo rastuca drevina
ktora po 10rokoch straca lyko nutny orez
ak vysadis vela topolov a budu vysoke 27m budes potrebovat celkom isto plosinu na orezavanie to len aby si vedel co ta caka inak dopol robi bordel
breza menej a je to rychle palivove drevo listy sa rychlo rozkladaju co pri topole nie!

Dátum: 22.12.2011

Vložil: Palivo

Titulok: Rrd

Dobry den
Chcel by som sa opýtať akú rrd by ste mi odporucili? Stredoslovenky kraj okolie hrinova nadmorskej 1000mnm
Dakujem

Dátum: 24.12.2011

Vložil: Lovász

Titulok: Re:Rrd

Dobrý den
v týchto výškach sa oplatí pestovať už len málo druhov, preto je efektývnejšie založiť les, ale inak platí že topol sivý, niektoré vrby alebo breza sa daju ešte pestovať aj s úžitkom.

Dátum: 12.12.2011

Vložil: Marek

Titulok: Vysadba plantaze na vianocne stromceky

Dobrý deň,
v areáli nášho podniku máme nevyužitú plochu cca 1,5ha, chceli by sme ju vycistit, kedze je zarastena a vysadit rozne druhy ihlicnanov - s cielom pestovania vianocnych stromcekov - chcem sa spytat, ktore druhy by ste mi odporucili a kedy by ich bolo treba u Vas objednat, ked ich chceme vysadzat na jar? malo by sa jednat cca o 500ks spolu. Vysadba kazdy rok na jar, aby sa plantaz obnovovala. Popripade prijmem kazdu radu, kedze v danej oblasti nemam skusenosti - len co som si nastudoval. Dakujem Marek

Dátum: 15.12.2011

Vložil: Lovász

Titulok: Re:Vysadba plantaze na vianocne stromceky

Dobrý. Keď planujete rozne druhy tak to má svoju výhodu v postupnosti zberu, idealne su odrody smreka, borovice a jedle. da sa nakombinovať aj podla toho čo sa Vám osobne páči lebo niekto pestuje borovi čierne a iného by to ani nenapadlo pritom aj to je pekný strom na vianoce len neni taky rozšíreny, teraz su v mode nordmandske jedle ale tie unas dorastaju do petrebnej výšky za 7-10 rokov čo je nevýhoda ale smreky a borovice aj za polovicu času. už v zime si možte objednať a hned ako počasie pustí vieme dodať potrebný material.
pekné sviatky prajem.
Lovász

Dátum: 02.11.2011

Vložil: Martin h

Titulok: drevo do krbu

Dobry den,
mam nevyuzity pozemok, kde by som rad zasadil nejake stromceky, ktore by som neskor vyuzil do krbu. Pozemok sa nachadza na zapadnom az severozapdnom svahu, nechraneny pred vetrom a poda je skorej hlinita. Predpokladany vyrub je cca 10-15 rokov. Priliz to neponahla. Na Vasej stranke som vybral Brezu, len neviem ci je vhodna do tychto podmienok. Odporucili by ste mi nieco ine? Mohol by som zacat s vysadbou na jar? Do konca novembra to asi nestiham.Treba nejake hnojivo? Mozem pouzit vas alginit?
Vopred dakujem za odpoved,
Martin

Dátum: 03.11.2011

Vložil: Lovász

Titulok: Re:drevo do krbu

Dobrý, uvedte prosim aj presnu lokalitu, nadmorsku výsku.
ano na takýto časový horizont je idelna aj breza, dalej by sa tam dalo dat aj nieco iné, nakombinovat ale potrebujem vediet aj teplotnú zonu. Alginit by zabezpečil velmi intenzivny rast v prvých rokoch co je dolezite nato aby burina neprerástla stromceky ale predovsetkým na celkový výnos z plochy.

Dátum: 03.11.2011

Vložil: Martin

Titulok: Re:Re:drevo do krbu

Dobry,
lokalita sa nachadza v okoli mesta Skalica, vo vinohradnickej oblasti. Nadmorska vyska je cca 250m n.m.

Neviem ci Vam ako teplotna zona staci: Podnebie patrí klimaticky do teplej, mierne suchej oblasti s miernou zimou. Podnebie výbežkov Bielych Karpát sa popisuje ako mierne vlhké s nízkou a len nedlho ležiacou snehovou pokrývkou. Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi 9 až 9,5˚C, ročný úhrn atmosférických zrážok je 580 mm. Priemerné letné teploty sú 20˚C, zimné 2˚C..

Ak by sa dalo radsej by som uprednostnil "kvalitnejsie" drevo pred kvantitou.
dakujem..

<< 12 | 13 | 14 | 15 | 16 >>

Pridať nový príspevok