diskusia

Vážený návštevník, tu máte priestor na vaše otázky na všetko okolo stromčekov.

 

Vy sa pýtate , My odpovedáme!!!

Dátum: 04.05.2012

Vložil: Zuzana G.

Titulok: strieborna jedlicka, strieborny smrek

Dobry den, chcela by som sa poradit ci je na trhu nejaky druh striebornej jedlicky, alebo strieborneho smreka ktore dorastaju do max. vysky 2,5m. Planujeme vysadit do predzahradky. Nehrozi ze by korene porusili dom? Dakujem

Dátum: 06.05.2012

Vložil: Lovász

Titulok: Re:strieborna jedlicka, strieborny smrek

Dobrý den
je vala kultivarov smreka, resp stiepene smreky ktore dorastaju do 1 metra a podobne, streborný kultivar nepoznam , ale conica by bola ideálna , aj ked nie je strieborná.
tieto male druhy nenarusia dom určite
Lovász

Dátum: 20.04.2012

Vložil: Martina

Titulok: živý plot

Dobrý deň, prosím Vás poradíte mi? Mám takýto problém - vysadili sme si živý plot z asi 30cm vysokých tují Smaragd, vo vzdialenosti od pletivového plota asi 33cm.. Susedia majú za plotom záhradu a začali protestovať že im korene z našich tují budú prekážať pri oraní.. Majú na to právo? Existuje nejaký limit - aká má byť vzdialenosť medzi živým a neživým plotom? A ak na to tuje nie sú vhodné, tak čo potom? Všetky rastliny budú mať korene.. a nemôžem predsa sadiť plot doprostred dvora.. Prosím Vás, poviete mi Váš názor? Tie stromčeky sú moje potešenie.., sotva sme ich zasadili a už niekomu prekážajú imaginárne korene... Ďakujem.

Dátum: 22.04.2012

Vložil: Lovász

Titulok: Re:živý plot

Dobrý den
pri výsadbe stromov sa vynechávaju 2 metre, ale tam ide o velke stromy. Nie som doma v nejakom zákone ale živý plot je určite niečo iné a aj keby tuja mala korene 10cm za plotom ani oni nemôžu orat 5 cm za plotom takže je to o povahe a tolerancii. skor im prekáža si myslím ze pri plote bude tieň.

Dátum: 22.04.2012

Vložil: paposnv

Titulok: Re:živý plot

Dobrý deň, orientačné vzdialenosti objektov, stromov atď. od hranice pozemku tuším uvádza stavebný zákon obráťte sa preto na MsÚ al. OcÚ na Komisiu stavebnú al. verejného poriadku. Váš problém bezprostredne súvisí s vlastníckym právom, ktoré patrí medzi základné ľudské práva a slobody.
Je jedno z najvýznamnejších práv vôbec. Ani jedno právo, vlastnícke nevynímajúc, nie je však úplne neobmedzené.
Jedným zo zákonných obmedzení vlastníckeho práva je aj problematika susedských práv vymedzená v Občianskom zákonníku. Obmedzenie práv vlastníkov je vzájomné.
Všetci sa musia podriadiť tomu, aby pri výkone vlastníckeho práva nebol iný vlastník ohrozený zakázaným konaním.
Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo vážne ohrozoval výkon jeho práv.
Pojem "nad mieru primeranú pomerom" si treba vysvetliť tak, že je hranica medzi dovoleným správaním (od optimálneho stavu po stav ešte prípustný) a nedovoleným správaním (nad prípustnú mieru). Prerastaním konárov a koreňov nad mieru primeranú pomerom na susedov pozemok dochádza k rušeniu nielen tienením, ale aj vysávaním živín z pôdy, či napríklad aj bránením výhľadu. Osoba, do ktorej vlastníckeho práva sa takto zasahuje, je oprávnená sama odstrániť zo svojej pôdy korene stromov presahujúce na jej pozemok a prerastajúce konáre stromov, nesmie to však urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Preto či už tam orať budú alebo nie, da sa povedať že majú právo koreňový systém "regulovať" čo môže viesť k spomaleniu rastu či k úhynu rastliny. No kedže aj samotný betónový základ plotového stĺpika zasahuje do oboch pozemkov 15-20 cm a rovnako aj z dovodo použitej agrotechniky je nereálne, žeby orali bližšie než 30 cm (čo korene ťažko dosiahnu) od plota, max. porýľovať by mohli. Ak máte v záujme živý plot nechať plotom a nevyostrovať susedskú nevraživosť navrhujem Vám vybudovanie pevnej koreňovej bariéry napr. z platní z recyklovaného plastu.

Dátum: 23.04.2012

Vložil: Martina

Titulok: Re:živý plot

Veľmi pekne ďakujem za obidve odpovede. Podotýkam len, že tuje, ktoré sme vysadili sú ešte maličké a teda aj koreňový systém majú malý.., je ešte otázne či sa vôbec prijmú a vyrastú natoľko, aby niekomu zavadzali ich korene! Okrem toho susedia vedľa nás nebývajú(teda im náš živý plot v žiadnom prípade nemôže brániť vo výhľade!), majú tam iba záhradu, do ktorej prídu cca-3-4x za rok. Okrem toho sú to 80roční ľudia, ale boja sa, že ICH DETI V BUDÚCNOSTI budú mať problém s oraním pre NAŠE ešte ani nenarastené korene! No ale ako sa hovori - "kto chce, problém si nájde", všakže. Ešte raz ďakujem.

Dátum: 18.03.2013

Vložil: mminarovičová

Titulok: Re:Re:živý plot

Nechápem prečo polemizujete, že sú to starí ľudia a či orú pozemok! Sú to vlastníci pozemku, a neprajú si tie Vaše tuje pri ich vybudovanom plote! Môj sused mi vysadil tuje, ktoré tiež boli malé a teraz majú 2,5 m. Sú vysadené 30 cm od môjho domu! Vám by sa to páčilo keby sa Vám znehodnocovalo murivo na dome a vlhlo a korene by sa Vám dostávali do základov domu. My ryľujeme pri plote, kde sú tiež tie tuje a pri ryľovaní dochádzam na korene z ich tují to by sa Vám páčilo?

Dátum: 17.04.2012

Vložil: Sabova

Titulok: brest turkestansky

uz asi mesiac som si objedala 70 ks brest turkestansky
s tym ze objednavka bude vybavena o tyzden ale zatial
nic ,objednavala ssom telefonicky,ciisslo som mala z casopisu zahadkar,-

Dátum: 19.04.2012

Vložil: Lovász

Titulok: Re:brest turkestansky

Dobrý den
A pod akým menom ste si objednali? prosim poslite mi malil na info@brest.sk a pozriem sa nato
Brest posielame hned , takze nikde sme asi spravili chybu a objednavka nam vypadla z obzoru, napíšte a chybu napravíme hneď

Dátum: 14.04.2012

Vložil: Marta

Titulok: strom

Dobrý deň, prosím Vás existuje nejaký rýchlo rastúci vždyzelený neopadavý strom (ihličnan), ktorý by na dvore poskytoval ochranu pred tuhým slniečkom? neviem, či by na to bol vhodný napr. Sekvojovec mamuti?? Ďakujem.

<< 7 | 8 | 9 | 10 | 11 >>

Pridať nový príspevok